Infolinia: 727 011 011

USG a RTG

Co to jest? USG (pe³na nazwa ultrasonografia) to badanie diagnostyczne polegaj±ce na uzyskaniu obrazu badanego narz±du cia³a przy pomocy fali ultrad¼wiêkowej, któr± emituje specjalne urz±dzenie.
W ultrasonografii medycznej wykorzystuje siê czêstotliwo¶ci mieszcz±ce siê w zakresie od 2 do 50 MHz. Ultrasonografia wykorzystywana w leczeniu pacjentów ma d³ug± tradycjê. Ju¿ pierwsze do¶wiadczenia d±¿±ce do wykorzystania tej metody w diagnostyce prowadzone by³y w czasach II wojny ¶wiatowej i tu¿ po niej, natomiast szpitale zosta³y wyposa¿one w ultrasonografy ju¿ w latach 60.i 70. XX wieku.
Co mo¿na zbadaæ?
Metoda ta jest nieinwazyjna, ogólnodostêpna, tania i bezpieczna. Za tym ostatnim mog± ¶wiadczyæ badania usg p³odu, któremu poddawana jest kobieta w okresie ci±¿y. Wykonanie ultrasonografii u kobiet ciê¿arnych daje obraz u³o¿enia ³o¿yska, ukazuje rozwój p³odu, a nawet jego p³eæ oraz wiek. Za pomoc± ultrasonografii mo¿na wykluczyæ lub potwierdziæ choroby serca oraz narz±dów wewnêtrznych, takich jak w±troba, pêcherzyk ¿ó³ciowy i drogi ¿ó³ciowe, nerki, trzustka, ¶ledziona, narz±dy rodne kobiety – bardzo popularne jest przezpochwowe (endowaginalne) badanie usg sprawdzaj±ce stan trzonu macicy i jajników. USG pomaga zdiagnozowaæ torbiele, guzy i inne nieprawid³owo¶ci w tarczycy, a tak¿e sprawdziæ stan ¿y³ oraz têtnic, w tym aorty. Badanie usg piersi zalecane jest kobietom przed 35. rokiem ¿ycia. Pomaga ono wykryæ ju¿ ma³e zmiany nowotworowe a tak¿e niez³o¶liwe guzki i torbiele. U ma³ych dzieci mo¿na badaniu usg poddaæ mózg, poprzez niezro¶niête ciemi±czko.
Czy jest szkodliwe?
Podkre¶la siê nisk± szkodliwo¶æ tego badania. Mo¿na siê mu poddawaæ tak czêsto jak to jest konieczne, bez obaw o skutki uboczne.
Jak siê przygotowaæ do badania?

W zale¿no¶ci od tego, jaki narz±d bêdzie badany.
Przed najczêstszym badaniem wykorzystuj±cym ultrasonograf - usg jamy brzusznej najlepiej dzieñ przed badaniem jest za¿yæ ¶rodek przeczyszczaj±cy (Duphalac), lub nie zje¶æ kolacji dnia poprzedniego i zjawiæ siê w gabinecie na czczo. Lekarze zalecaj± tak¿e na dzieñ lub dwa przed wizyt± za¿ywaæ preparaty przeciwko wzdêciom (np. Esputicon), które pomagaj± usun±æ nadmiar gazów z jelit. Wtedy obraz podczas przeprowadzania badania bêdzie dok³adniejszy.
Je¶li badanie obejmuje pêcherz moczowy pacjenci powinni powstrzymaæ siê od oddawania moczu i na badanie przyj¶æ z pe³nym pêcherzem. O zaleceniach dotycz±cych przygotowania siê do badania powinien poinformowaæ pacjenta lekarz kieruj±cy go na taka diagnostykê.
Jak wygl±da badanie?
Konieczne jest zdjêcie odpowiedniej czê¶ci garderoby, by ods³oniæ miejsce badane. Lekarz na³o¿y niewielk± ilo¶æ ¿elu na miejsce i przy³o¿y g³owicê aparatu. Teraz powinni¶my siê dostosowaæ do jego poleceñ (np. nabraæ w p³uca powietrza i przez chwilê wstrzymaæ oddech). Po zakoñczeniu badania lekarz wykonuje opis, gdzie diagnozuje stan badanego narz±du. Z wynikiem powinni¶my siê udaæ do lekarza prowadz±cego, by zaleci³ stosowan± kuracjê. Badanie jest ca³kowicie bezbolesne i nie trwa d³ugo.
Kto wykonuje badanie, gdzie i ile kosztuje?
Najczê¶ciej badanie wykonuje lekarz radiolog, ale tak¿e przeprowadzaj± go kardiolodzy, ginekolodzy, ortopedzi, w zale¿no¶ci od specyfiki badania. Badanie wykonuje siê w prywatnych gabinetach oraz placówkach ZOZ, szpitalach. Cena waha siê w granicach od 30 do 150 z³, w zale¿no¶ci od typu badania oraz u¿ytej aparatury.

RTG
Co to jest?
Wynalezienie promieniowania X przez Roentgena w 1895 zapocz±tkowa³o now± erê w dziedzinie medycyny. Odt±d minê³o wiele czasu a prze¶wietlenia s± wci±¿ jednym z najpopularniejszych badañ diagnostycznych.
Badanie stosowane w diagnostyce uk³adu kostnego. Wykorzystuje promienie rentgenowskie, które s± poch³aniane przez ró¿ne tkanki cia³a ludzkiego. Ko¶æ wykazuje wiêksz± absorpcjê promieni ni¿ jej okoliczne tkanki miêkkie. Dziêki temu widoczna jest na zdjêciu rentgenowskim jako miejsce o kolorze bia³ym.
Co mo¿na badaæ?
Dziêki temu badaniu mo¿liwe jest stwierdzenie zmian pourazowych t.j. z³amania, odpry¶niêcia, pêkniêcia ko¶ci zarówno koñczyn dolnych jak i górnych, ¿eber, zobrazowanie stanu uzêbienia (na zdjêciu rentgenowskim widoczne s± tak¿e korzenie zêba, lub zêby tkwi±ce w dzi±¶le), stan twarzo-czaszki, co jest istotne w diagnostyce chorób zatok czo³owych i przynosowych. Stosuje siê tak¿e wykrycia nieprawid³owo¶ci w budowie krêgos³upa.
Bardzo powszechnym badaniem jest rtg klatki piersiowej. Pozwala ono wykluczyæ zmiany w obrazie p³uc.
Czy jest szkodliwe?
Badanie rtg jest szkodliwe dla zdrowia, gdy¿ 99% promieni poch³ania organizm pacjenta. Powinno byæ wiêc ono ograniczone do minimum. Uwa¿a siê, ¿e powinno byæ przeprowadzane nie czê¶ciej ni¿ raz do roku. Specjalne obostrzenia dotycz± ma³ych dzieci.
Jak siê przygotowaæ do badania?
Badanie to nie wymaga wcze¶niejszych przygotowañ.
Jak wygl±da badanie?
Po wej¶ciu do pracowni rtg powinni¶my zdj±æ bi¿uteriê oraz czê¶ci garderoby z metalowymi czê¶ciami. Nastêpnie postêpujemy zgodnie ze wskazówkami osoby przeprowadzaj±cej badanie. Mo¿e siê okazaæ konieczne na³o¿enie specjalnego fartucha chroni±cego przed napromieniowaniem innych czê¶ci cia³a, które nie podlegaj± badaniu. Tak jest w przypadku zdjêcia rentgenowskiego ko¶ci twarzo-czaszki. Zostaniemy tak¿e poproszeni o zamkniêcie oczu. Podczas rentgenu klatki piersiowej pacjent zostanie poproszony o uniesienie r±k do góry oraz nabranie powietrza w p³uca i chwilowe wstrzymanie oddechu. Badanie trwa dos³ownie kilka minut, jest ca³kowicie bezbolesne. Zdjêcie rentgenowskie najczê¶ciej mo¿emy odebraæ po kilku godzinach, b±d¼ na drugi dzieñ wraz z opisem sporz±dzonym przez osobê posiadaj±ca do tego kompetencje.
Kto wykonuje badanie, gdzie i ile kosztuje?
Badanie wykonuje siê w zasadzie we wszystkich placówkach ZOZ, które posiadaj± wymagan± aparaturê. Zdjêcie rtg zêba mo¿na wykonaæ w przystosowanym do tego gabinecie dentystycznym. Przeprowadza je do¶wiadczona pielêgniarka, diagnozy po zapoznaniu siê ze zdjêciem rtg wraz z opisem, dokonuje lekarz danej specjalizacji, ortopeda, ortodonta, pulmonolog.