TABLETKA CZY KAPSUŁKA? CZY JEST JAKAŚ RÓŻNICA?
Zanim przyjmiemy kupiony w aptece lek, najczęściej nie zastanawiamy się, co tak naprawdę połykamy. Ufamy lekarzowi, farmaceucie, że tabletka, kapsułka, płyn pomoże na schorzenie, nasze dolegliwości w danym momencie. I tak być powinno! Ale okazuje się, że samo podanie leku oraz jego forma mogą mieć również wpływ na szybkość i jakość jego działania. A w konsekwencji na to czy poczujemy się lepiej i czy zostaniemy wyleczeni.Firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu różnych wariantów postaci leków. Najczęstszą i najbardziej dogodną formą podawania substancji leczniczych jest droga doustna. Mamy więc medykamenty zamknięte w tabletce, kapsułce (twardej, żelowej), sproszkowane, przeznaczone do rozcieńczania z wodą i przyjmowane w formie roztworu doustnego, tabletki modyfikowane- mogą być: powlekane, dojelitowe, o przedłużonym działaniu.
Przy takiej rozmaitości łatwo stracić głowę. Czy można tabletkę podzielić?, rozkruszyć?, zażyć przed jedzeniem?, czy po?, czym popić?
1. TABLETKI POWLEKANE, DOJELITOWE
Mogą być w postaci drażetek tabletkę pokrywa się grubą powłoczką cukrową aby zniwelować nieprzyjemny smak substancji leczniczej, zabezpieczyć ją przed rozkładem pod wpływem czynników atmosferycznych (wilgoci, światła).
W nazwach handlowych tych leków czasem znajdują się oznaczenia EN lub EC, wskazujące na postać dojelitową. W formie dojelitowej występują także kapsułki.
JAK JE PRZYJMOWAĆ?
Postaci dojelitowych (wchłanianie substancji leczniczej zaczyna się w jelicie, nie w żołądku) NIE MOżNA kruszyć, rozgryzać ani dzielić!!! Najlepiej popijać je wodą. Należy pamiętać, że formy do jelitowe charakteryzują się opóźnionym początkiem działania (do 2 godzin).
2. POSTACIE LEKÓW O PRZEDŁUŻONYM DZIAŁANIU
Substancja czynna uwalniana jest stopniowo, wolniej z tabletki, kapsułki, w porównaniu do preparatów zwykłych. W nazwach handlowych najczęściej znajdują się oznaczenia: SR, R, ER lub retard, prolongatum, long, chrono.
Innym rodzajem takich postaci leków są tabletki o kontrolowanym uwalnianiu (tzw. OROS), z których substancja lecznicza uwalniania jest w przewodzie pokarmowym ze stałą prędkością. Te tabletki należy popić dużą ilością wody (najmniej ½ szklanki)!
JAK JE PRZYJMOWAĆ?
Tabletki o przedłużonym działaniu przyjmuje się z mniejszą częstotliwością (najczęściej 1 raz dziennie).
NIE MOŻNA ich kruszyć, rozgryzać, ani dzielić, ponieważ substancja lecznicza uwolniłaby się bardzo szybko z uszkodzonej tabletki i mogłyby wystąpić objawy niepożądane!
3. TABLETKI ULEGAJĄCE SAMOCZYNNEMU ROZPADOWI W JAMIE USTNEJ
Z takich tabletek substancja lecznicza uwalnia się w czasie nie dłuższym niż 3 minuty. Nie trzeba ich popijać wodą, bowiem do ich rozpadu wystarczy niewielka ilość śliny w jamie ustnej.
ZAPAMIĘTAJ!!!
TABLETEK, KAPSUŁEK, TABLETEK DOJELITOWYCH I KASPUŁEK DOJELITOWYCH ORAZ LEKÓW O PRZEDŁUŻONYM DZIAŁANIU NIE WOLNO KRUSZYĆ, ROZGRYZAĆ ANI DZIELIĆ, chyba, że mają kreskę podziału i producent na to zezwala (patrz ulotka).
NIE NALEŻY ROZSYPYWAĆ LEKU ZAWARTEGO W KAPSUŁCE. Nie należy kapsułki dzielić, chyba że producent na to zezwala.
TABLETKI NALEŻY POPIJAĆ WODĄ, unikając ciepłych napojów, ponieważ mogą one spowodować rozpuszczenie części tabletki lub zmienić szybkość jej rozpuszczania. NIE WOLNO W TYM CZASIE SPOŻYWAĆ ALKOHOLU!!!
NIE POPIJAJ TABLETEK SOKAMI OWOCOWYMI, ZAKAZANY JEST SOK GREJFRUTOWY (mogą wystąpić działania niepożądane, w szczególności gdy przyjmujesz kilka leków).
ZAWSZE PRZYJMUJ LEKI ZGODNIE Z ZALECENIEM LEKARZA LUB FARMACEUTY!!! Poproś ich o napisanie karteczki z wyraźnie zaznaczonymi nazwą leku i częstotliwością podawania. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości nie zażywaj leku!
Bardzo wygodne są dostępne w każdej aptece sieci TaniaaptekA dozowniki na leki z podziałem na rano, południe, wieczór, noc. Są również wersje całotygodniowe. Można przygotować rano zestaw leków na cały dzień i nie martwić się potem: Czy na pewno już tę tabletkę zażyłem?
UWAGA! Tabletek nie należy wyciskać z blistra. Folię należy oderwać i delikatnie wyjąć tabletkę.