Infolinia: 727 011 011

NEBULIZACJA - NOWOCZESNA FORMA INHALACJI

Stosowanie leków w postaci wziewnych aerozoli w leczeniu chorób p³uc ma przewagê nad podawaniem doustnym lub pozajelitowym, gdy¿ pozwala leczyæ wybiórczo p³uca, przez osi±gniêcie du¿ego stê¿enia leku w drogach oddechowych i jednocze¶nie ogranicza ogólnoustrojowe skutki niepo¿±dane, dziêki minimalnemu stê¿eniu leku we krwi.

Beta2-mimetyki w inhalacji dzia³aj± znacznie szybciej, ni¿ po podaniu doustnym. Niektóre leki dzia³aj± tylko w postaci aerozolu (np. nedokromil - dla chorych na astmê czy dornaza - dla chorych na mukowiscydozê). Podawanie leków w postaci aerozolu jest bezbolesne i czêsto wygodne.
Z tych powodów w wytycznych leczenia astmy i POChP przedk³ada siê wziewne podawanie leków nad doustne i pozajelitowe (tj. podskórne, domiê¶niowe i do¿ylne).

Inhalacja jest doskona³± metod± lecznicz± i ¶wietnie sprawdza siê w leczeniu schorzeñ dróg oddechowych, poniewa¿ ¶rodek leczniczy trafia dok³adnie tam, gdzie powinien – bezpo¶rednio do chorego organu. I mo¿e od razu zacz±æ dzia³aæ!
Tradycyjne inhalacje znakomicie sprawdza³y siê g³ównie w przypadku kataru, poniewa¿ pomaga³y niwelowaæ symptomy choroby, udra¿niaj±c nos.
W przypadku np. ró¿nego rodzaju kaszlu, przynosi³y pewn± ulgê, lecz by³y mniej skuteczne. Tu w³a¶nie wkracza nebulizacja: wszelkiego rodzaju choroby oskrzeli, czy p³uc, doskonale mo¿na leczyæ w³a¶nie za jej pomoc±. W dodatku pozwala zmniejszyæ dawkê leku i sprawia, ¿e szybciej zaczyna on dzia³aæ.
Nebulizator to specjalne urz±dzenie, które za pomoc± sprê¿onego powietrza (aparaty pneumatyczne) lub ultrad¼wiêków rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cz±steczki, a nastêpnie rozprasza w postaci delikatnej mgie³ki, widocznej go³ym okiem. Tê mgie³kê chory wdycha podczas zabiegu, a unosz±ce siê w niej cz±steczki lekarstwa z ka¿dym wdechem s± transportowane w g³±b uk³adu oddechowego.
Inhalacja przy u¿yciu nebulizatora jest ³atwa do wykonania. Jej wielk± zalet± jest fakt, ¿e mo¿na j± wykonaæ tak¿e u osoby nie wspó³pracuj±cej, np. ma³ego dziecka, poniewa¿ do tego rodzaju inhalacji nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa. W dodatku zastosowana odpowiednio wcze¶nie mo¿e nawet pozwoliæ choremu unikn±æ konieczno¶ci brania antybiotyku, a na pewno skróci czas trwania choroby i wyra¼nie z³agodzi jej objawy – mówi Magdalena Rybner, specjalista medycyny rodzinnej. – Czasem mo¿e wrêcz zwin±æ chorobê w zarodku!
Najnowocze¶niejsz± form± inhalacji jest nebulizacja. Od tradycyjnych inhalacji ró¿ni j± to, ¿e chory wdycha nie gor±ce opary substancji leczniczej, ale ch³odn± mg³ê, w której unosi siê rozbity na drobniutkie cz±steczki lek.





WE WSZYSTKICH NASZYCH APTEKACH NASI PACJENCI MAJ¡ RÓWNIE¯ MO¯LIWO¦Æ WYPO¯YCZENIA INHALATORA MARKI SOHO