Infolinia: 727 011 011

MENOPAUZA

Menopauza to termin grecki, w ścisłym znaczeniu rozumiany jako ostatnia miesiączka. W potocznym rozumieniu menopauzą określa się kilkuletni okres przed i po jej rozpoczęciu. Do medycznego nazwania wieloletniego okresu związanego z wygasaniem czynności jajników stosuje się termin okres okołomenopauzalny (przekwitanie). Obejmuje on czas kilku lat poprzedzających ostatnią miesiączkę oraz kilka lat po ustaniu krwawienia.
Menopauza to proces biologiczny prowadzący do zahamowania produkcji hormonów żeńskich (estrogenów) w jajnikach, a tym samym ustania miesiączki. Okres menopauzy przypada zazwyczaj pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. Jest to długofalowy proces, przebiegający stopniowo, a dolegliwości z nim związane mogą pojawiać się u kobiet na kilka lat przed faktycznym wygaśnięciem czynności jajników.
Częste symptomy:
1.zaburzenia snu,
2.uderzenia gorąca,
3.kołatanie serca,
4.nadmierna potliwość,
5.częste bóle i zawroty głowy,
6.nieregularne miesiączki,
7.wahania nastroju,
8.obniżenie koncentracji,
9.zaburzenia w układzie moczowo-płciowym, w tym nietrzymanie moczu,
10.zaburzenia przemiany materii, skutkujące przyrostem wagi.
Towarzyszące menopauzie zmiany w kośćcu wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zapadalności na osteoporozę. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym są także szczególnie narażone na zaburzenia czynności tarczycy.
Objawy menopauzy są łagodzone poprzez stosowanie, w porozumieniu z lekarzem, hormonalnej terapii zastępczej. Metoda ta polega na przyjmowaniu hormonów płciowych: doustnie (tabletki), przezskórnie (plastry) lub dopochwowo. Znacząco poprawiają one samopoczucie pacjentki a także zmniejszają ryzyko zapadnięcia na chorobę niedokrwienną serca oraz osteoporozę. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie to nie jest odpowiednie dla kobiet z przebytym rakiem sutka lub macicy, gdyż estrogenowa hormonoterapia zwiększa ryzyko zachorowania na te typy nowotworu. Nie poleca się również tej terapii osobom cierpiącym na migrenowe bóle głowy, zmagającym się z chorobami wątroby i dróg żółciowych.
By sobie pomóc można rozważyć naturalne rozwiązania, jak odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, która zapobiegnie nadwadze oraz przyjmowanie naturalnych substancji, które mogą zapewnić prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Dieta kobiety w okresie menopauzy powinna obfitować w wapń, zapobiegający osteoporozie oraz magnez, który łagodzi rozdrażnienie oraz korzystnie wpływa na układ sercowo–naczyniowy. Do codziennego jadłospisu warto zatem włączyć: tłuste ryby morskie (zwłaszcza sardynki), przetwory mleczne (żółty ser, jogurt naturalny) oraz kasze (gryczana), kakao i banany. Kobietom przechodzącym menopauzę szczególnie polecane są produkty sojowe, z uwagi na obecność w ziarnach soi fitoestrogenów, związków roślinnych działających w organizmie człowieka na podobieństwo żeńskich hormonów.
Gotowe preparaty, które pomogą złagodzić dolegliwości okresu menopauzy to: suplementy z soją i witaminami (MenoplantSoya). Dodatkowo można sięgnąć po produkty zawierające wapń (Vitrum Calcium), magnez (Maglek) oraz preparaty łagodnie uspokajające, na bazie ziół (Persen Forte).
Statystyczna kobieta w okresie menopauzy osiągnęła już szczyt zawodowej kariery oraz wychowała dzieci. Jest świadoma swoich potrzeb i zainteresowań. Ten trudny okres w życiu każdej kobiety nie musi być czasem straconym. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny towarzyszące jej uciążliwe dolegliwości można łatwo złagodzić, a część z nich całkowicie wyeliminować. To najlepszy moment na poznawanie świata i smakowanie życia. Warto przekonać się, że życie zaczyna się dopiero po menopauzie...