Infolinia: 727 011 011

Co nam leży na wątrobie?

Nie zawsze doceniamy jak ważny jest to organ. A jest głównym narządem przemiany materii w ustroju człowieka - to niezwykle pracowite laboratorium włączone między układ trawienia i krążenia, spełniające około 500 istotnych funkcji potwierdzonych naukowo. Od sprawności wątroby uzależniona jest sprawność układu trawienia i krążenia, a tym samym całego organizmu.

Wątroba waży około 1,5 kg. Jej komórki produkują bezustannie żółć, która zbierana jest przez sieć delikatnych kanalików, uchodzących do dużego przewodu, którym żółć doprowadzana jest do woreczka żółciowego, stanowiącego jej magazyn. Aby wątroba prawidłowo funkcjonowała, należy zwracać uwagę głownie na to: co i jak się spożywa, i jaki prowadzi się tryb życia. Większość z nas zbytnio obciąża ją nadmiarem tłuszczu, alkoholu, kawą i innymi trudnymi do strawienia pokarmami.


Jak pomoc wątrobie?


Obecnie w aptekach są dostępne bez recepty preparaty, którymi możemy wspomagać wątrobę. W przewlekłych chorobach dróg żółciowych oraz przy uszkodzeniu miąższu oraz jako środek wspomagający leczenie zaburzeń czynności wątroby spowodowanych nadużywaniem leków lub po różnego rodzaju zatruciach pokarmowych można stosować ziołowy preparat Silimax®. Silimax® jest preparatem stosowanym również w przypadku wzdęć, zaparć i kłopotów z trawieniem.

Głównym składnikiem leku jest Sylimaryna - wyciąg z owocu ostropestu, zawiera pochodne flawonolu. Lek chroni komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych, pobudza naturalne zdolności regeneracyjne wątroby, pomaga w lepszym trawieniu pokarmów. Preparat zaleca się osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu; obniżają jego nagromadzenie w organizmie, zwiększając produkcję żółci. Silimax® warto zatem przyjmować profilaktycznie.

Lek wzmacnia błonę komórek wątroby. Chroni ją przed truciznami. Jest wskazany po nadużyciu alkoholu.


Najważniejsze - nie szkodzić


Rozróżniamy kilka rodzaj chorób wątroby: przewlekłe zapalenie wątroby, żółtaczkę oraz marskość wątroby. Co uszkadza wątrobę? ALKOHOL oraz spożywanie nadmiernej ilości posiłków wysokokalorycznych przez ludzi, u których wydatek energii na wysiłek fizyczny jest niewielki, stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i prowadzi często do wielu ciężkich chorób. Bezwzględnie należy wykluczyć używki typu: alkohole, nikotyna, kawa prawdziwa, a także grzyby.

Posiłki należy właściwie przyrządzać i tak samo spożywać, tzn. jeść bez pośpiechu, dobrze żuć kęsy, nie żywić się monotonnie, spożywać owoce i warzywa w postaci surowej. Dbać o zróżnicowaną, urozmaicona dietę, ograniczyć pokarmy przesłodzone i przesolone. Mięsa i ryby chude spożywać gotowane w wodzie lub na parze, stosowane tłuszcze nie powinny być poddawane wysokim temperaturom, do zagęszczania potraw używać zawiesiny z mąki na mleku, wykluczyć zasmażki pikantne przyprawy, ocet, musztardę.


SILIMAX®


Informacje o leku: 1 kapsułka zawiera -sylimarynę 70 mg oraz składniki pomocnicze (m.in. laktoza, żelatyna)
Opis działania: Sylimaryna - wyciąg z owocu ostropestu, zawiera pochodne flawonolu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, chroni komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych. Działanie preparatu tłumaczy się pobudzeniem zdolności regenerujących wątrobę.

Wskazania: stany po uszkodzeniach wątroby spowodowanych zewnętrznymi czynnikami toksycznymi np. alkoholem. Wspomagająco również w zaburzeniach czynności wątroby i przewlekłych stanach zapalnych wątroby.

Lek ziołowy SILIMAX ® stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami oraz sprawność psychofizyczną. Nie stwierdzono również interakcji z innymi lekami. Może być stosowany u dzieci powyżej 12 roku życia.
Aby SILIMAX® był skuteczny musi być zażywany przez pacjenta regularnie (dawkę i okres trwania kuracji określi nam lekarz).

Terapia lekiem jest skuteczna o ile zrezygnujemy lub drastycznie ograniczymy spożywanie alkoholu.

Lek nie uzależnia, nie powoduje senności. Jest preparatem wygodnym i nowoczesnym. Specjalna kapsułka leku powoduje stałe uwalnianie się leku w przewodzie pokarmowym pacjenta.

Dostępny w aptekach na terenie całego kraju, bez recepty.