Suplementy diety – czy działają?

Kategoria: Blog

suplementy

Każdego dnia z telewizji i radia bombardują nas reklamy suplementów diety. Wiele osób zastanawia się, czy są one faktycznie skuteczne w walce o zdrowsze włosy, lepszą pamięć, czy smukłą sylwetkę. Suplementy diety mają zarówno swoich zagorzałych miłośników twierdzących, że dzięki nim wrócili do formy, jak i przeciwników, którzy uważają, że są to tabletki placebo, które nie mają żadnego pozytywnego wpływu na ludzki organizm. Prawda, jak zawsze w takich przypadkach, leży po środku. Przyjrzyjmy się suplementom diety bliżej.

Argumenty za

Dieta wielu Polaków woła o pomstę do nieba. Jemy wiele fast foodów, słodyczy i przetworzonego jedzenia, a coraz mniej zdrowych posiłków przyrządzanych w domu. Nic więc dziwnego, że naszym organizmom brakuje witamin i minerałów. Nawet osoby, które starają się jeść zdrowo, mogą mieć pewne braki. Współczesna żywność jest naszpikowana chemią. Dlatego też warto wspomagać organizm dostarczając mu brakujące składniki. Suplementy diety są w nie bogate – mogą więc realnie wspomóc nasze ciało. Oczywiście sama suplementacja nie będzie skuteczna, jeśli oprócz niej nie zadbamy o zdrową dietę i aktywny tryb życia. Zadaniem suplementów diety jest wspomaganie naszego organizmu, a nie odżywianie go za nas. Wiele badań na cały świecie dowiodło, że osoby stosujące suplementy diety wysokiej jakości mają lepszą pamięć, lepsze wyniki badań a do tego… rzadziej chorują. Organizm, któremu nie brakuje witamin i minerałów jest po prostu odporniejszy na starzenie się i choroby. Decydując się na suplementację zawsze warto dowiedzieć się czegoś więcej o składniku, którego chcemy dostarczyć organizmowi, aby nie przesadzić – przedawkowanie niektórych witamin może być bardzo groźne dla zdrowia.

Suplement, nie lek!

Warto pamiętać, że suplementy diety to nie lekarstwa i pod żadnym pozorem nie wolno ich tak traktować. Jeśli mamy problem ze zdrowiem, który nie znika, mimo regularnego przyjmowania suplementów diety, należy skontaktować się z lekarzem i rozpocząć prawdziwe leczenie. Suplementy mogą je wspierać, jednak w trudnych przypadkach nie zastąpią działania mocnych lekarstw na receptę.