Dlaczego niektóre leki sprzedaje się bez recepty?

Kategoria: Blog

apteka

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w Polsce część leków można kupić bez recepty, a na inne trzeba ją mieć. Leki bez recepty, zwane inaczej lekami OTC (z angielskiego: Over The Counter) sprzedawane są nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Jednak przepisy prawne w różnych krajach mogą być inne i lek, który w Polsce możemy kupić od ręki, na Wyspach Brytyjskich może wymagać recepty – i odwrotnie. Jak poszczególne kraje klasyfikują poszczególne lekarstwa?

Pacjencie, lecz się sam!

Bez recepty zazwyczaj sprzedawane są leki i lżejszym działaniu. Nie wywołują one mocnych skutków ubocznych i nie są uzależniające, jak niektóre leki sprzedawane na receptę. Zażywając je rozsądnie pacjent nie powinien zrobić sobie krzywdy. Oczywiście chociaż słaby, w dalszym ciągu jest to lek. Dlatego przed jego zażyciem należy przeczytać ulotkę i dowiedzieć się, jak można go dawkować, kto nie powinien go zażywać i jakie skutki uboczne może on mieć. Przedawkowanie nawet „słabego” leku może mieć fatalne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Leki bez recepty pozwalają nam bez pomocy lekarza szybko stanąć na nogi w razie przeziębienia czy słabej grypy. Uśmierzają również niewielkie bóle. Dlatego właśnie sprzedawane są w aptekach od ręki, by pacjent mógł ulżyć sobie w cierpieniu w przypadkach, w których fatygowanie lekarza byłoby zbędne. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet leków sprzedawanych bez recepty nie można przyjmować zbyt długo. Jeśli po przyjmowaniu ich przez kilka dni dokuczające nam bóle nie ustąpią, należy udać się do lekarza. Prawdopodobnie przepisze nam on wtedy mocniejsze lekarstwa, na które dostaniemy od niego wypisaną receptę.

Leki na receptę

Leki na receptę to już zupełnie inne produkty. Pacjent, zażywając je sam, bez kontroli lekarza, mógłby sobie zaszkodzić. Dlatego też apteki nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za nieodpowiedzialność pacjentów i nigdy nie zgadzają się na sprzedaż leku na receptę, gdy pacjent jej nie posiada. Z kolei jeśli pacjent receptę posiada, nie raz mogą zaproponować mu tańszy zamiennik o tym samym składzie.