Ceny leków w aptekach

Kategoria: Blog

Wielu pacjentów narzeka na wysokie ceny leków w aptekach. To w większości przypadków prawda. Leki są dosyć drogie, zwłaszcza dla osób, które zarabiają poniżej średniej i dla emerytów. Jednak zdarza się, że ktoś komuś poleci aptekę, w której dany lek można kupić taniej. Z czego wynikają różnice w cenie leków i czy są jakieś sposoby, by dostać je w niższej cenie?

Polityki aptek

Różne apteki i sieci aptek mają swoje różne polityki cenowe. Generalnie większość aptek nie stara się zawyżać cen leków zbyt mocno, gdyż w dobie ogromnej konkurencji na rynku po prostu straciłyby klientów. Leki przeważnie są tańsze w aptekach mających swoją sieć, niż w „pojedynczych” lokalach. Wynika to z tego, że zamawiają one większą ilość danego leku u producenta w związku z czym same otrzymują na niego lepsze ceny. Niektóre apteki prowadzą swoje programy lojalnościowe. Warto więc robić zakupy w takim lokalu, by zbierać punkty, które przełożą się na zniżki. Zawsze warto zapytać w aptece o zamienniki leków. Często bowiem okazuje się, że lekarz wypisuje receptę na preferowany przez siebie lek, który ma swój tańszy odpowiednik u innego producenta. Farmaceuci na pewno doradzą nam lepszą opcję.

Jak kupować taniej?

Niektóre apteki organizują czasami promocje na różnego rodzaju leki i suplementy diety. Jeśli mają one odległą datę ważności, warto z nich skorzystać. Często w promocji w środku lata można kupić leki przeciwgrypowe i przeciwprzeziębieniowe, które nie sprzedają się w tym sezonie. Jeśli cena jest wyjątkowo dobra, warto kupić zapas tych leków na zimę, kiedy to ich ceny szybują do góry. Dobrym pomysłem jest też skompletowanie podstawowej „apteczki” w domu i uzupełnianie jej, gdy trafi się nam jakiś lek w dobrej cenie. Do apteczki warto kupować leki uniwersalne, takie jak witaminy, leki przeciwbólowe, zioła, czy specyfiki na problemy z żołądkiem. Pamiętajmy, że w domu powinny znaleźć się też takie rzeczy jak plastry, bandaże i jałowe gaziki. Apteczkę trzeba przynajmniej raz do roku dokładnie przejrzeć i wyrzucić z niej to, co traci ważność.