Jak postępować, gdy ugryzie kleszcz?

Kategoria: Blog

ukąszenie kleszcza

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Stanowią zagrożenie przede wszystkim dlatego, że są nosicielami wielu chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Bytujące w trawach są szczególnie aktywne wiosną i wczesną jesienią. Co zrobić, gdy dojdzie do ugryzienia? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, dlatego w niniejszym wpisie postaramy się na nie szczegółowo odpowiedzieć.

Ugryzienie kleszcza – co robić?

Przede wszystkim warto podkreślić, że panika nie jest najlepszym doradcą w sytuacji ugryzienia przez kleszcza. Zamiast tego, należy jak najszybciej usunąć pasożyta z ciała. Warto pamiętać, że im dłużej kleszcz pozostaje na skórze, tym większe ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Aby usunąć kleszcza, można posłużyć się specjalnymi pęsetami lub urządzeniem do usuwania kleszczy, które można znaleźć np. w aptece w Tarnobrzegu. Ważne jest jednak to, aby chwycić pasożyta jak najbliżej skóry i delikatnie, ale stanowczo wyciągnąć. Należy unikać przy tym gwałtownego szarpania czy kręcenia, gdyż może to spowodować oderwanie części ciała kleszcza i utrudnić jego pełne usunięcie.

Miejsca ugryzienia nie należy też niczym smarować. Odradza się stosowanie kremów czy olejów. Dopiero po ekstrakcji kleszcza miejsce ugryzienia należy zdezynfekować. Warto również obserwować ranę przez kilka dni, aby upewnić się, że nie ma żadnych niepokojących objawów. Jeśli jednak takie wystąpią, niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Co powinno wzbudzić niepokój po ugryzieniu przez kleszcza?

Mimo że większość ugryzień kleszczy nie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na kilka objawów, które mogą sugerować rozwój chorób przenoszonych przez te pajęczaki.  Po pierwsze, należy obserwować miejsce ugryzienia pod kątem ewentualnego powstania rumienia. Jeśli wokół rany pojawi się czerwone zabarwienie o średnicy większej niż 5 centymetrów, może to być oznaką boreliozy. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i wdroży leczenie.

Innym objawem mogącym świadczyć o boreliozie są objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów czy ogólne osłabienie. Jeśli wystąpią one w ciągu kilku dni lub tygodni po ugryzieniu kleszcza, warto zgłosić się do lekarza. Kleszczowe zapalenie mózgu to kolejna choroba przenoszona przez kleszcze, której objawy mogą pojawić się po ich ugryzieniu. Wśród nich warto wymienić wysoką gorączkę, silne bóle głowy, sztywność karku oraz zaburzenia świadomości. W przypadku ich wystąpienia również niezbędna będzie wizyta u lekarza.