Zalety kwasu askorbinowego, czyli o witaminie C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to związek o bardzo dużym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada za procesy powstawania tkanki łącznej, bierze udział w metabolizowaniu lipidów oraz wytwarzaniu kolagenu, dzięki któremu następuje szybsze gojenie się ran i siniaków oraz zmniejsza się obfitość krwawień. Witamina C to również jeden z antyutleniaczy, czyli związków, które usuwają wolne rodniki przyczyniające się do rozwoju chorób nowotworowych oraz uszkadzające mózg. Wspomaga ona też wchłanianie żelaza i wapnia z pożywienia.

Kategoria: Blog

witaminy

Rola w przeziębieniu

Witaminę C uważa się od dawna za jeden ze skutecznych leków podczas przeziębienia. Jednak obecnie zdania na ten temat są podzielone, ponieważ przeprowadzone w dwudziestym pierwszym wieku badania naukowe nie potwierdziły tej tezy. Ustalono, że przyjmowanie kwasu askorbinowego podczas infekcji nie wpływa na skrócenie czasu jej trwania ani nie zmniejsza objawów. Natomiast profilaktyczne zażywanie witaminy C przez osoby zdrowe skraca czas trwania przeziębienia tylko u kilku procent dorosłych i kilkunastu procent dzieci.

Niedobór i jego uzupełnianie

Objawami niedoboru witaminy C są m.in. krwawiące dziąsła, osłabienie i szybkie męczenie się, pękające naczynia krwionośne oraz długo gojące się rany. Kwas askorbinowy najlepiej uzupełniać za pomocą zrównoważonej diety bogatej w takie produkty jak natka pietruszki, porzeczki, dzika róża, czerwona papryka, warzywa kapustne, cebula czy szpinak, a także wiele innych warzyw i owoców.

Jeśli to nie wystarczy, można sięgnąć po suplementy witaminowe, jednak przed rozpoczęciem ich przyjmowania warto skonsultować się się z lekarzem, bo zbyt duża ilość kwasu askorbinowego w organizmie może doprowadzić do kamicy nerkowej, a także zaostrzyć przebieg innych chorób.