Podaruj mi trochę słońca, czyli o witaminie D

W ostatnich latach ukazało się wiele badań dotyczących witaminy D i jej roli w naszym organizmie. Od dawna wiedziano, że jest ona bardzo istotna w utrzymaniu zdrowych i silnych kości, ponieważ zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu oraz zapobiega ich wydalaniu wraz z moczem. Dzięki temu przeciwdziała wystąpieniu krzywicy, zapewnia zdrowie zębów oraz wszystkich innych kości.

Kategoria: Blog

witamina D

Jednak w ostatnim czasie odkryto również, że witamina D wykazuje działanie przeciwzapalne, wspomaga system odpornościowy i układ krążenia oraz zapobiega pojawianiu się komórek nowotworowych. Zauważono też jej korzystny wpływ na układ mięśniowy i nerwowy, ponieważ wzmacnia wytrzymałość i siłę mięśni, a także odpowiada za regenerację neuronów.

Gdzie znaleźć witaminę D?

Witaminę D można znaleźć w rybach morskich, mleku i produktach mlecznych oraz żółtkach jaj. Jednak największa część zapotrzebowania pokrywana jest poprzez jej syntezę w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego.

Zależnie od szerokości geograficznej, pory roku i długości ekspozycji na słońce ilość wytwarzanej witaminy D może być różna. W naszym klimacie niedobory są szczególnie wyraźne w miesiącach zimowych, gdy dzień staje się bardzo krótki i prawie wcale nie mamy bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Skutkami zbyt małej ilości witaminy D mogą być osteoporoza, osłabienie siły mięśniowej, choroby układu krążenia, a także przyspieszenie procesu starzenia się skóry.

Jednak przed rozpoczęciem suplementowania witaminy D warto najpierw zbadać jej poziom w naszym organizmie i poradzić się lekarza co do wyboru najlepszego preparatu witaminowego. Ważne również, by nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ przedawkowanie tego składnika jest bardzo niebezpieczne – może spowodować zatrucie organizmu oraz sprzyja odkładaniu się w tkankach nadmiernej ilości wapnia, co wywołuje niebezpieczne zakłócenia pracy serca.