Jak przechowywać leki w domu?

Kategoria: Blog

przechowywanie leków w domu

Preparaty lecznicze powinny być odpowiednio przechowywane. Dzięki temu nie stracą i nie zmienią swoich właściwości. Leki składają się z substancji aktywnych, które w odpowiedni sposób działają na organizm człowieka. Nieodpowiednie przechowywanie może sprawić, że wywołają one działanie niepożądane. Lekom należy zapewnić odpowiednią temperaturę i zabezpieczyć je przed wilgocią. Dowiedz się, jak przechowywać leki.

Zapewnienie preparatom leczniczym odpowiedniej temperatury

Środki lecznicze muszą być przechowywane z zachowaniem właściwych warunków termicznych. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do tego, że staną się one niezdatne do użycia. Warto podkreślić, że niektóre preparaty wymagają specjalnych warunków, na przykład przechowywania w lodówce. Środki nie mogą być trzymane na drzwiach urządzenia, gdyż wtedy są narażone na największe wahania temperatury. Ponadto, nie mogą mieć kontaktu z produktami spożywczymi. Środki nie należy także umieszczać bezpośrednio pod zamrażalnikiem.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Preparaty lecznicze trzeba zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Niektóre leki są szczególnie wrażliwe na wilgoć, o czym świadczy środek pochłaniający wilgoć umieszczony w opakowaniu. Elementu tego nie można usuwać.

Preparaty pozostałe po kuracji

Antybiotyki w proszku do rozpuszczenia w wodzie, przeznaczone dla dzieci, pod warunkiem, że są nienaruszone, mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej. Po sporządzeniu mieszanki należy przechowywać ją w lodówce. podobnie trzeba postąpić z innymi antybiotykami, które zostały rozpuszczone w wodzie. Przed użyciem leku koniecznie należy zweryfikować datę ważności. Wszelkie Środki lecznicze zabezpieczamy przed dziećmi.