Magnez w diecie osób uprawiających sport

Kategoria: Blog

Magnez

Zapotrzebowanie na magnez dla zdrowego, dorosłego człowieka wynosi od 310 do 420 mg na dobę. Przy prawidłowej diecie zdrowa osoba nie powinna miewać problemów z jego niedoborem. Jednak osoby uprawiające regularnie sport lub chodzące na siłownię potrzebują magnezu więcej. W ich przypadku nie raz okazuje się, że aby osiągnąć jego prawidłowy poziom w organizmie niezbędne są odpowiednie suplementy diety. Co osoby uprawiające sport powinny wiedzieć o suplementacji magnezu? Sprawdźmy.

Niedobór magnezu

Magnez i wapń są odpowiedziane za stymulację układu nerwowego. Po czym poznać, że jest go za mało w organizmie? Zazwyczaj organizm dam daje nam o tym znać. Niedobory magnezu odpowiedzialne są za skurcze mięśni, ich drżenie, a czasami nawet ogólne napięcie i uczucie zdenerwowania. Widzimy ewidentny spadek siły i wytrzymałości, a co za tym idzie – gorsze wyniki osiągnięte podczas treningu. Niedobory magnezu mogą skutkować występowaniem zaburzeń oddechowych, nieprawidłową pracą serca czy nawet nadciśnieniem tętniczym. Nie wolno ich bagatelizować. Na dłuższą metę mogą one być bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Jeśli stwierdzimy u siebie niedobory magnezu, powinniśmy jak najszybciej zająć się ich wyeliminowaniem.

Walka o magnez

Na co sportowcy i osoby aktywne powinny zwracać szczególną uwagę? W pierwszej kolejności powinny one odstawić mocną kawę i alkohol, gdyż napoje te są odpowiedzialne za szybkie wypłukiwanie magnezu z organizmu. W miarę możliwości powinny też unikać stresu. Poza przejściem na dietę bogatą w magnez, sportowcy powinni go suplementować. Magnez najlepiej wchłania się wraz z witaminą B6, dlatego warto poszukać takiego zestawienia. Magnez zazwyczaj dostępny jest w formie zwykłych tabletek do łykania, jednak czasami można go kupić też w postaci płynu do picia. Nieważne na jaką formę się zdecydujemy, grunt to uzupełnienie tego jednego z najważniejszych składników w organizmie. Problem powiem dotyczy nie tylko sportowców, ale również osób aktywnych lub tych ze złymi nawykami żywieniowymi.