Antykoncepcja z apteki. Przegląd rozwiązań

Kategoria: Blog

Antykoncepcja czyli metody zapobiegania ciąży są powszechnie stosowane. Często decydują się na nie już młode osoby, przy swoich pierwszych doświadczeniach miłosnych, gdy nie są gotowe na zostanie rodzicami, czy też osoby po czterdziestce, które już dzieci odchowały i na kolejne nie chcą się decydować. Z pewnością antykoncepcja ma dawać komfort psychiczny i pewnego rodzaju bezpieczeństwo. Zależnie od wybranej metody może stanowić również zabezpieczenie chociażby przed chorobami wenerycznymi. Jakie więc znamy rodzaje antykoncepcji i na co najlepiej się zdecydować w naszej sytuacji?

Kobiety i antykoncepcja

Najwięcej metod antykoncepcji dotyczy kobiet. Jeśli wejdziemy do apteki, z pewnością zostaniemy poinstruowani, jakie mamy możliwości. Jednak większość metod musi zostać zapisana przez lekarza i jest wydawana na receptę. Jedną z popularniejszych metod są tabletki hormonalne dla kobiet, które blokują owulację. Przyjmuje się je codziennie lub z 7-dniową przerwą na krwawienie. Cieszy się ona duża popularnością i skutecznością, jest dość łatwo dostępna. Innym rozwiązaniem są plastry, które kobieta nakleja na ciało i przez skórę uwalniane są hormony. Jeden plaster nosi się zwykle miesiąc. Można zdecydować się również na zastrzyki, które wykonuje się raz na 3 miesiące. Niekiedy z doraźnych metod stosuje się również środki plemnikobójcze, jednak nie są one znane z wysokiej skuteczności. Częstym rozwiązaniem są też różnego rodzaju wkładki domaciczne. Mogą one zawierać hormon, który uwalniany jest miejscowo lub być blokadą mechaniczną – tutaj spirala. Jest to większy wydatek jednorazowy, jednak wkładkę nosi się zwykle kilka lat, więc w ogólnym rozrachunku jest ona bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Mężczyźni i antykoncepcja

W przypadku panów nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o antykoncepcję w aptece. Właściwie możemy mówić jedynie o mechanicznym zabezpieczeniu w postaci prezerwatywy, która odpowiednio stosowana może stanowić skuteczne zabezpieczenie również przed różnymi chorobami. Trwały liczne badania nad tabletkami antykoncepcyjnymi dla panów, jednak na razie żadne z nich nie wykazały dostatecznej skuteczności, aby się przyjąć.