Uzależnienie od leków. Jak nie zostać lekomanem?

Kategoria: Blog

lekoman

Lekomania czyli uzależnienie od przyjmowania lekarstw, to rosnący problem wśród Polaków. Pokazują to statystyki wskazujące, że w roku 2018 aż 89% dorosłych przyjmowało suplementy diety oraz lekarstwa wydawane bez recepty. Uzależniać mogą jednak przede wszystkim środki nasenne, przeciwbólowe, hormonalne i uspokajające, w szczególności te przyjmowane bez kontroli lekarza. Czym objawia się lekomania i jak upewnić się, że nie jesteśmy na nią podatni?

Objawy uzależnienia od lekarstw

Nałogowe przyjmowanie różnego rodzaju medykamentów objawia się m.in. spożywaniem zwiększonych dawek preparatów, samodzielnym przedłużeniu leczenia, koncentracją na zdobyciu danego lekarstwa, a także objawami abstynenckimi. Do tych ostatnich należą m.in. bezsenność, nerwowość, pogorszona koncentracja, lęki, a w przypadku ciężkich uzależnień nawet urojenia i omamy. Symptomy te są analogiczne do tych obserwowanych przy odstawieniu alkoholu i narkotyków, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Jak mieć pewność, że nie uzależnimy się od leków?

Polacy mają skłonność do samodzielnego „diagnozowania chorób” i szukania na nie lekarstw na własny rachunek. Niestety jest to pierwszy krok często do nieświadomego przyzwyczajenia się do substancji chemicznych, które są zawarte w takich preparatach. Aby się przed tym uchronić, powinniśmy konsultować jakiekolwiek dłuższe przyjmowanie środków z lekarzem lub farmaceutą, także jeśli są to ogólnodostępne suplementy diety. Musimy również pamiętać, że leki bez recepty dostępne w supermarketach czy na stacjach benzynowych to często preparaty o silnych właściwościach, a ich dłuższe przyjmowanie tak samo może wiązać się z uzależnieniem. Chodzi tu przede wszystkim o środki przeciwbólowe, których długotrwałe przyjmowanie wiąże się również z szeregiem skutków ubocznych, takich jak np. polekowe bóle głowy.

Uznaje się, że lekomania dotyka najczęściej kobiety w przedziale lekowym od 35 do 50. roku życia. Jak widać objawy uzależnienia są poważne, dlatego jeśli w naszym otoczeniu znajduje się osoba, która może cierpieć na ten problem, powinniśmy zaoferować jej pomoc i zachęcić ją do udania się do lekarza. Ten stwierdzi jak bezpiecznie przeprowadzić proces odstawienia środków, aby ograniczyć skutki uboczne.