Co powinno znajdować się w domowej apteczce?

Kategoria: Blog

apteczka domowa

Apteczka pierwszej pomocy to nie apteczka domowa, podobnie zresztą jak apteczka domowa to nie apteczka pierwszej pomocy w firmie. W jakie preparaty warto zaopatrzyć domowe apteczki, a które można sobie spokojnie darować i kupować w razie tzw. potrzeby?

Domowa apteczka na potrzeby rodziny

Każdy z nas jest inny nie tylko jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, metrykę, ale również status rodzinny. Część z ludzi żyje samotnie, część właśnie założyła rodziny i spodziewa się narodzin dzieci, a jeszcze inna ma dzieci w wieku szkolnym bądź też już w pełni samodzielne. Na każdym etapie życia ciężko jest wymagać by jedno wyposażenie standardowe apteczki „załatwiło” potrzeby każdej z przykładowych grup społecznych, a przecież nie wzięliśmy jeszcze pod uwagę osobistych schorzeń, przypadłości, wykonywanych zawodów, pasji, które determinują jakie środki lecznicze i opatrunkowe powinny być zawsze na podorędziu. Mimo różnic, jakie są pomiędzy poszczególnymi grupami ludzi, można jednak wyodrębnić część preparatów, które powinien mieć każdy w domowej apteczce bez względu na status społeczny.

Podstawowe preparaty i produkty apteczne niezbędne w apteczce

Apteczka domowa powinna być zaopatrzona przede wszystkim w takie preparaty i produkty apteczne jak:

  • leki przyjmowane w sposób ciągły typu np. leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwastmatyczne bądź leki przeciwcukrzycowe
  • suplementy diety przyjmowane stale lub okresowo np. produkty z witaminą D, suplementy diety z witaminami i składnikami mineralnymi dla kobiet w ciąży, osób uprawiających sport
  • środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne najlepiej oparte o dwie różne substancje czynne jak paracetamol, ibuprofen, bądź kwas acetylosalicylowy (w przypadku uczulenia) dostosowane sposobem przyjmowania do wieku domowników (typu czopki, zawiesiny, syropy, tabletki),
  • preparaty wykrztuśne i przeciwkaszlowe oraz specyfiki łagodzące ból gardła, chrypkę czy suchość w gardle, w postaci syropu lub tabletek.
  • leki na kłopoty żołądkowe: tabletki, herbaty lub krople ziołowe neutralizujące skutki przejedzenia, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, zgagę w postaci herbatek fix, kropli, tabletek
  • preparaty o działaniu rozkurczowym, takie jak np. No-Spa
  • leki przeciwbiegunkowe: zawierające loperamid np. Stoperan, lub przeciwbakteryjny nifuroksazyd, węgiel aktywny
  • synbiotyki, probiotyki usprawniające pracę jelit oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu, przyjmowane w trakcie biegunek, antybiotykoterapii.
  • leki przeciwalergiczne: potrzebne w sytuacji nagłej reakcji alergicznej na: składniki pokarmowe, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz ukąszenia owadów
  • preparaty na stłuczenia, urazy i oparzenia: żel przeciwbólowy i przeciwzapalny, kompresy żelowe, pantenol w piance (oparzenia termiczne i słoneczne), kremy łagodzące (oparzenia słoneczne), maści z antybiotykiem.

Poza preparatami medycznymi potrzebne są również akcesoria i materiały opatrunkowe typu gaza jałowa, niejałowa oraz bandaże, plastry z opatrunkiem (różnej wielkości), plaster bez opatrunku, kompresy jałowe (duże i małe), wodoodporne plastry z opatrunkiem, a także preparaty do odkażania ran o przedłużonym terminie przydatności do użycia (nie woda utleniona), jałowy roztwór soli fizjologicznej, maść z antybiotykiem.

Nie należy zapomnieć o rękawiczkach jednorazowych, termometrze, nożyczkach, czy ciśnieniomierzu. W przypadku skłonności do przeziębień warto zaopatrzyć się w inhalator i olejki eteryczne, które w naturalny sposób mogą wspomóc nabieranie przez organizm odporności i walkę z wirusami i bakteriami.

Jak i gdzie przechowywać skompletowaną apteczkę domową?

Wyposażenie apteczki domowej to jedno, a właściwy sposób jej przechowywania to drugie. Należy zadbać, by apteczka z lekami pierwszej potrzeby przechowywana była z dala od źródeł ciepła, światła i wilgoci. Najlepiej w szafce lub szufladzie zamykanej na klucz (poza zasięgiem dzieci). Apteczka powinna mieć stałe miejsce, aby każdy z domowników wiedział, gdzie się znajduje. Okresowo należy przeglądać zawartość apteczki, sprawdzając nie tylko ilościowy „zapas” leków, ale również ich terminy ważności.