Magnez – nie tylko na nerwy

Magnez nazywa się często pierwiastkiem życia, ponieważ odgrywa znaczącą rolę w procesie fotosyntezy, ale jest również bardzo ważny dla wielu funkcji życiowych w organizmie ludzkim: - Odpowiedni poziom magnezu jest istotny dla prawidłowego działania mózgu i całego układu nerwowego. Niektóre badania wskazują nawet na związki niedoborów tego pierwiastka z występowaniem depresji. - Magnez bierze udział w procesach przemiany materii, wspomaga funkcjonowanie wątroby i ułatwia wydalanie ołowiu z organizmu, co jest szczególnie ważne dla osób mieszkających w miastach i na terenach o wysokim stopniu zanieczyszczenia. - Pierwiastek ten jest niezwykle istotny dla prawidłowej pracy serca i całego układu krążenia, działa przeciwmiażdżycowo oraz przeciwzakrzepowo. - Pomaga w zachowaniu odporności organizmu, odgrywa również rolę w profilaktyce antynowotworowej i przeciwdziała powiększaniu się gruczołu krokowego u mężczyzn.

Kategoria: Blog

 

Objawy niedoboru

Brak magnezu objawia się przede wszystkim drżeniem mięśni i ich bolesnymi skurczami, a także rozdrażnieniem, trudnościami z zasypianiem, stanami lękowymi. Mogą również wystąpić inne zburzenia funkcjonowania układu nerwowego, mięśniowego czy sercowo-naczyniowego oraz zmiany metaboliczne.

Źródła magnezu

Niedobory magnezu najlepiej uzupełniać za pomocą urozmaiconej diety. Duże ilości tego pierwiastka znajdziemy w roślinach strączkowych, orzechach, pieczywie z mąki razowej, kaszach oraz pestkach z dyni. Występuje również w bananach, jabłkach, szpinaku, natce pietruszki i ciecierzycy.

Można również zdecydować się na suplementy magnezowe, ale najlepiej wybierać takie, które zawierają dodatkowo witaminę B6 ułatwiającą wchłanianie tego pierwiastka. Jednak przed ich zakupem warto porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się, czy dany preparat nie będzie wchodzić w interakcję z innymi przyjmowanymi przez nas lekami lub suplementami.