Leki a suplementy diety

Oferty aptek przyprawiają obecnie o zawrót głowy. Zwłaszcza starsze osoby gubią się w zaleceniach lekarzy i stresują, gdy przedawkują lub zapomną o wzięciu jakiegoś specyfiku. Obecnie wielu lekarzy poza przepisywaniem tradycyjnych leków zaleca też spożywanie suplementów diety. Jaka jest różnica miedzy tymi produktami i co warto o nich wiedzieć?

Kategoria: Blog

leki-suplementy

Suplementy diety

Suplementy diety to nie to samo co leki. Ich zadaniem nie jest silna walka z daną dolegliwością, tylko wspieranie codziennej diety. W związku z tym w opakowaniach wielu suplementów nie ma podanych dokładnych wskazań, jak je spożywać. Suplementy diety nie znajdują się pod ścisłym nadzorem. Producent nie musi rejestrować swoich produktów ani udowadniać, jak bardzo są skuteczne. Wystarczy, że powiadomi o chęci sprzedaży Główny Inspektorat Sanitarny. Jak odróżnić, czy dany specyfik jest lekiem czy suplementem diety? Trzeba dokładnie przyjrzeć się opakowaniu. Te drugie mają napisane na opakowaniu „suplement diety”, nie mają za to numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Suplementy w pojedynczych dawkach nie mają dużego wpływu na zdrowie człowieka. Pominięcie jednej tabletki, czy przypadkowe połknięcie dwóch niczym nie grożą.

Leki

Leki są środkami o wiele mocniejszymi i skuteczniejszymi w działaniu niż suplementy diety. Mają skutecznie zapobiegać chorobom lub je leczyć, nie są tylko wsparciem codziennej diety. Lek przed sprzedażą musi być zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Leki i ich stosowanie są kontrolowane przez inspekcję farmaceutyczną. Produkty kupowane bez recepty na opakowaniach muszą mieć informację mówiącą że to lek wydawany bez recepty, lub produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza, oraz numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Leki silnie działają na organizm człowieka. Pominięcie tabletki lub spożycie zbyt dużej dawki (zwłaszcza tych kupowanych na receptę) może mieć w przypadku niektórych leków bardzo groźne skutki dla organizmu.