Czym są leki homeopatyczne?

Kategoria: Blog

leki

Homeopatia jest nauką paramedyczną, a leki tego rodzaju zawierają wielokrotnie rozcieńczaną substancję aktywną, która wywołuje objawy chorobowe. Stosowanie takich preparatów stało się popularne już w XIX wieku. Dzisiejsza forma zaleca, aby pobudzać organizm w walce z chorobami. Stosowane teorie nie mają potwierdzenia naukowego, a stopień rozcieńczenia może sugerować, że w produkcie nie ma już substancji leczniczej.

Co warto wiedzieć o homeopatii?

Leki homeopatyczne nie mają potwierdzonej skuteczności, ich działanie opiera się na określonych teoriach. Mimo tego wiele osób nadal bardzo silnie wierzy w to, że są one doskonałym sposobem na zdrowie. Często sięgają po nie również poważnie chorzy. Ich wiara w takie rozwiązania jest czasem tak silna, że odrzucają oni pomoc medycyny konwencjonalnej. Niestety bardzo często może to doprowadzić do niepotrzebnego pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet w skrajnych przypadkach do śmierci pacjentów.

Jednym z argumentów osób stosujących leki homeopatyczne jest ten, że można je bezpiecznie stosować nawet u niemowląt. Mimo wszystko powinniśmy jednak pamiętać, że jakikolwiek lek przed padaniem dziecku powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Zdaniem homeopatów, takie produkty będą pomocne u dzieci w przypadku: kolek i wzdęć, bólów uszu, zaparć, biegunek, moczenia nocnego, przeziębienia, odry, infekcji skórnych, astmy, bólów głowy i migren, problemów z trawieniem, chorób serca, bezsenności, bezpłodności, zespołu jelita drażliwego, wahania nastroju, zaburzeń łaknienia, depresji, alergii czy chorób reumatycznych.

Stosowanie leków homeopatycznych

Każdy z nas bez większego trudu może znaleźć listę leków homeopatycznych. Co dla wielu osób istotne, takie leczenie jest zdecydowanie tańsze, więc może z niego korzystać każdy, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajduje. W Szwajcarii i Wielkiej Brytanii wizyty u homeopatów i leki homeopatyczne są dofinansowane, jednak w Polsce nie stosuje się takiej praktyki, choć wielu pacjentów uznaje je za tanie i skuteczne.