Niewiele osób wie, jak negatywny wpływ na zdrowie może mieć zbyt słabe nawodnienie organizmu. Picie za małej ilości wody powoduje wiele negatywnych skutków. Mimo to nadal zdarza się, że wypijamy niewystarczająco płynów w ciągu doby.
Dlaczego należy pić dużo wody?
Odpowiedź może wydawać się z oczywista. Należy pamiętać, że ludzkie ciało to w zdecydowanej części woda. Stanowi ona aż około 60% całkowitej masy ciała, jednak wartość ta uzależniona jest m.in. od wieku danej osoby, stanu zdrowia i wielu innych czynników.
Stosowne nawodnienie organizmu jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Wpływa to również na samopoczucie, gdyż deficyt płynów powoduje bóle głowy, zmęczenie, ospałość, rozdrażnienie i mnóstwo innych dolegliwości. W dłuższej perspektywie skutki mogą być o wiele bardziej dotkliwe.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo dokuczliwej dolegliwości. Wielu klientów, którzy przychodzą do naszej apteki w Opocznie, poszukuje preparatu przeciwdziałającego gromadzeniu się wody w organizmie. Warto pamiętać, że taki stan powoduje właśnie spożywanie zbyt małej ilości płynów. Tabletki i inne produkty mogą szybko pomóc, jednak należy traktować je jedynie subsydiarnie.
Ile wody pić w ciągu dnia?
Uogólniając, minimalna ilość spożywanej w ciągu dnia wody powinna wynosić od 1,5 do 2 litrów. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że to dolna granica, czyli zupełna podstawa dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej, upałów i tym podobnych czynników, należy wypijać nawet 5 litrów.
Co istotne, do spożywanych płynów należy wliczać nie tylko wodę, ale także herbatę, soki czy napoje. Bez wątpienia to jednak woda ma najlepszy wpływ na ludzki organizm. Zawsze powinna ona stanowić większą część wypijanych płynów.